Obróbka seryjna CNC z użyciem automatów tokarskich

Automaty tokarskie są maszynami przeznaczonymi do obróbki seryjnej CNC z pręta, których integralnym urządzeniem, umożliwiającym pracę automatyczną, jest podajnik pręta. Takie połączenie umożliwia precyzyjną obróbkę elementów, z minimalnym udziałem operatora. Automaty tokarskie można sklasyfikować pod względem ilości wrzecion:

  • na jedno
  • lub wielowrzecionowe.

Automaty jednowrzecionowe

Automaty jednowrzecionowe występują w dwóch wariantach:

  1. automaty z głowicami rewolwerowymi
  2. oraz automaty wzdłużne.

W przypadku automatów jednowrzecionowych z głowicami rewolwerowymi, celem jest toczenie na krótkim odcinku, gdzie pręt obrabiany wysunięty na pełną odległość przeznaczoną do obróbki obraca się w osi, a narzędzie zamocowane w głowicy rewolwerowej skrawa materiał. Nowoczesne automaty tokarskie są wyposażone w kilka głowic pracujących równocześnie. Przy pracy na automatach jednowrzecionowych wzdłużnych, pręt obrabiany wykonuje równocześnie ruch obrotowy oraz wzdłużny. Pozwala to skrawać materiał na odpowiedni kształt i wymiar. W obu rozwiązaniach można z powodzeniem prowadzić obróbkę seryjną CNC.

Automaty wielowrzecionowe

Automaty wielowrzecionowe przeznaczone są do produkcji masowej. Maszyny takie wykorzystują wiele wrzecion do pracy równoległej, umieszczonych na wspólnym obrotowym suporcie tzw. bębnie integracyjnym, wykonując zróżnicowane operacje jednocześnie. Szczególnym uznaniem cieszą się takie urządzenia w przemyśle motoryzacyjnym gdzie obróbka seryjna CNC gwarantuje powtarzalność wyrobu.