Gwintowanie CNC

Rozróżnia się następujące metody kształtowania gwintów:

Poniżej przedstawiamy wybrane metody wraz z przykładami naszych realizacji.

Gwintowanie maszynowe

Najczęściej spotykaną metodą wykonywania gwintów wewnętrznych jest gwintowanie poprzez toczenie i frezowanie. Jest to obróbka wiórowa.

Maszyny CNC firmy Arpol pozwalają na precyzyjne ustawianie prędkości obrotowej oraz posuwów, dzięki czemu gwintowanie maszynowe jest dzisiaj standardem.

Gwintowniki maszynowe można podzielić na dwie grupy:

  • do otworów przelotowych: charakterystyczną cechą budowy są proste rowki wiórowe (pozwala to odprowadzać wióry w kierunku natarcia);
  • do otworów nieprzelotowych (ślepych): prawoskrętne rowki wiórowe ewakuują wiór w kierunku przeciwnym do kierunku nacinania.

Gwintowniki maszynowe charakteryzują się różną długością nakrojów. Czym dłuższy jest nakrój tym mniejsze są opory toczenia i frezowania, ale równocześnie większa jest odległość, na której gwintownik nie ma pełnego nakroju. Jest to istotna i często pomijana kwestia przez konstruktorów. Na etapie projektu należy przewidzieć odpowiednią odległość od końca gwintu do dna otworu.

Technolodzy firmy Arpol współpracują z konstruktorami klientów w celu wyeliminowania błędów konstrukcyjnych i minimalizacji kosztów produkcji. 

Frezowanie gwintu

Frezowanie gwintu stosowane jest w przypadku przedmiotów nieobrotowych. Profil freza odzwierciedla skok gwintu. Dużą zaletą tej metody  jest możliwość wykonania jednym narzędziem dowolnej średnicy gwintu o tym samym skoku. Dodatkowo przy pomocy tego samego narzędzia można wykonywać zarówno gwinty wewnętrzne jak i zewnętrzne, prawe i lewe.

Toczenie gwintów

Jest to najbardziej uniwersalna metoda wykonywania gwintów. Dzięki niej można wykonać zarówno gwinty wewnętrzne jak i zewnętrzne w detalach obrotowych. Narzędziem pracującym w trakcie tego procesu jest nóż tokarski z odpowiednią, wymienną płytką. Aby wykonać gwint narzędzie wykonuje wiele przejść, podczas których nóż tokarski nacina materiał. Z każdym kolejnym przejściem nóż zagłębia się w materiał tworząc zarys gwintu.

Wygniatanie gwintu

Wygniataki (gniotowniki, gwintowniki bezwiórowe) są narzędziami podobnymi w budowie i aplikacji do gwintowników, jednakże zamiast toczenia i frezowania wygniatają plastycznie zarys gwintu w obrabianym otworze. Powstający w ten sposób gwint jest niezwykle wytrzymały (wysoka odporność statyczna i dynamiczna gwintu). Ponadto atutem takiej metody wytwarzania gwintów jest brak wiórów, co umożliwia obróbkę głębokich otworów 

Ograniczeniem w stosowaniu gwintowników bezwiórowych jest obrabiany materiał. Jego wytrzymałość na rozciąganie nie może przekraczać 1400N/mm2 a wydłużenie zrywające musi wynosić minimum 5%. Do wygniatania nadają się stopy aluminium, miedzi, miękkie stale węglowe i stopowe oraz stale nierdzewne.

Z uwagi na proces formowania i powstające przy tym niewielkie zagłębienia na szczycie gwintu, zleceniodawca musi zaakceptować taki rodzaj formowania gwintu. W wygniecionej koronie może gromadzić się brud i bakterie, co jest niedopuszczalne chociażby w branżach wymagających higienicznej czystości.